01.08.2023г.
Колкото по-рано бъде диагностициран и лекуван всеки един патологичен процес, толкова повече намалява рискът от увреждане на организма
Д-р Мария Часовникарова е началник на новооткритото Отделение по урология на МБАЛ „Бургасмед“. Завършва медицина в Тракийски университет, след което придобива специалност Урология в Медицински университет „Проф. Д-р Параскев Стоянов“ – Варна, като завършва и Здравен Мениджмънт. Има над 10 години опит по специалността.
От 2013г. работи в Отделение по урология в УМБАЛ Дева Мария , гр. Бургас в екипа на акад. Чавдар Славов, д.м.н., д-р Д. Калоянов и проф. К. Давидов д.м.
Има проведени специализирани практични и теорeтични обучения в областта на ендоурологията, андрологията, репродуктивната медицина, реконструктивната урология, онкоурологията, както и участия в национални и международни конгреси и семинари. Член е на Български лекарски съюз и Българско урологично дружество.
Д-р Часовникарова, основно за кои урологични заболявания извършва диагностика и лечение вашето отделение и с какъв екип стартирате?
Стартираме Отделението по урология в болница „Бургасмед“ водени от максимата Non progregi est regredi (да не напредваш значи да изоставаш) и в него прилагаме най-модерни и високотехнологични методи за диагностика и лечение на урологичните заболявания. По-конкретно извършваме диагностика на туморни и възпалителни заболявания на урогениталната система, бъбречнокаменна болест, доброкачествена хиперплазия на простатата, еректилна дисфункция, репродуктивни проблеми.
В екипа имаме четирима лекари, от които трима са с призната специалност по урология, а за нас е особена привилегия, че методична помощ ни оказва проф. д-р Калоян Давидов д.м.
В цялостната хирургична дейност, какви инвазивни и миниинвазивни методи прилагате?
Стремим се да прилагаме миниинвазивни методи при лечение на урологичните заболявания, разбира се, когато е възможно - без хирургични разрези, използвайки нормален физиологичен отвор – уретра, можем до достигнем до пикочен мехур, простатна жлеза, уретер, кухинната система на бъбрека. Прилагаме трансуретрална хирургия за лечение на конкременти, доброкачествена хиперплазия на простатната жлеза, тумори, стриктури на уретра и уретери.
С каква апаратура разполага вашата структура?
Отделението по урология разполага със съвременна апаратура за диагностика и лечение на урологичните заболявания, пълна гама от инструментариум за минималноинвазивни операции, биполярен резектор за извършване на трансуретрална хирургия на простатна жлеза и тумори на пикочния мехур и уретра, флексибилен уретерореноскоп за извършване на минималноинвазивна хирургия на уретер и бъбрек. Имаме и С-рамо Siemens Cios Alpha за инвазивна диагностика на урологични заболявания интраоперативно, лазер Revolix duo за мекотъканна хирургия и литотрипсия, а също и ехограф от последно поколение с функция за трансректална биопсия на простатна жлеза.
За коя от най-разпространените в Бургас и областта урологични патологии има сравнително лесна терапия, при условие, че е „хваната“ навреме?
В Бургас и областта се срещат различни урологични патологии. Някои от най-разпространените урологични проблеми са инфекции на уринарния трак (УТИ). Това са инфекции, които засягат различните части на уринарния тракт - бъбреците, уретрата, мехурът или уретерите, възпалителни заболявания като простатити, орхити, епиди-димити, орхиепидидимити, вирусните заболявания като HPV човешки папиломен вирус, бъбречнокаменната болест, туморни заболявания.
Колкото по-рано бъде диагностициран и лекуван всеки един патологичен процес, толкова повече намалява рискът от увреждане на организма. Съветвам пациентите да се профилактират и да посещават урологичен кабинет при появата на първи симптоми, а мъжете след 50-годишна възраст задължително веднъж в годината. Поради акцелерацията на много заболявания препоръчвам консултация да се прави всяка година след 45-годишна възраст.
При кои симптоми и състояния е необходимо човек веднага да потърси консултация с уролог?
Пациентът трябва да потърси консултация с уролог при ситуации и състояния, като наличие на болка, парене или дискомфорт при уриниране, чести позиви за уриниране, чувство за неизпразване на пикочния мехур след уриниране, хематурия (кръв в урината). Освен това, при изпускане на урината при кихане, кашляне или напрежение при вдигане на тежест (урогенитална инконтиненция), промени в струята на урината, което може да бъде причинено от проблеми с простатата при мъжете или други урологични състояния, болки в поясна област, при повишени нива на PSA - простатен специфичен антиген, при еректилна дисфункция или намалено либидо. Ако изпитвате някой от тези симптоми или имате други притеснения относно урогениталната си система, е важно да потърсите професионална консултация с уролог.
И нещо много актуално в активния летен сезон, доколко влизането в морето или в басейни има връзка с инфекциите на пикочните пътища и какви принципи на профилактика трябва да се спазват за предпазване?
Влизането в морето и басейни обичайно не представлява пряка заплаха за урологичната патология, особено когато става въпрос за инфекции. Въпреки това, съществуват определени потенциални рискове, които би трябвало да бъдат взети предвид. Например повишеният контакт с хлорираната вода в басейни може да доведе до уретрит и в последствие цистит.
Необходимо е да се избягва плуване в басейни или морето при наличие на активна инфекция на уринарния тракт или друга контагиозна болест. Добрата хигиена, вземане на душ след плуване в басеин или море и ползването на индивидуални кърпи намалява риска от уринарни инфекции.